SEGREGUJ OLEJ I TŁUSZCZ JADALNY

Posted on: pon., 04/17/2023 - 14:08 By: Tomasz Smolarski
Segregacja oleju

Zużyte oleje używane w gospodarstwach domowych stanowią uciążliwy odpad, który zazwyczaj wylewany jest do zlewu bądź kanalizacji. Zużyty olej i tłuszcz jadalny zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanych wlewaniem zużytych olejów i tłuszczów do sieci jest czasochłonne i kosztowne.

Zużyte w gospodarstwach domowych oleje jadalne i tłuszcze należy zbierać w plastikowych butelkach PET (np. po wodzie mineralnej, słodzonych napojach, sokach) a następnie wypełnione odpadem butelki umieścić w specjalnie do tego przystosowanych i oznakowanych pojemnikach.

Na terenie Gminy Wilamowice pojemniki zostały rozmieszczone w dziesięciu ogólnodostępnych lokalizacjach.

Segregacja oleju

Lokalizację pojemników można sprawdzić na stronie https://www.segregujolej.pl/mapa/

Zbiórka obejmuje: oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe, palmowe, oliwę z oliwek, a także tłuszcze stałe, jak masło, margaryna czy smalec (m.in. olej ze smażenia mięsa i warzyw, tłuszcze pozostałe po smażeniu ciastek i pączków, marynaty mięsa i warzyw, olej z konserw np. rybnych, resztki produktów marynowanych i w zalewie - np. pomidory suszone, resztki sosów sałatkowych na bazie olejów itp.). Nie ma znaczenia, że oleje i tłuszcze zawierają resztki przypraw czy cząstki jedzenia.

 

Zebrany odpad będzie systematycznie odbierany przez firmę Trafin Oil Pl Sp. z o.o. i trafi do recyklingu.

Ważne!

Do pojemników na zużyty olej należy oddawać wyłącznie jadalny zużyty olej i tłuszcz!

Pojemniki nie są przeznaczone do składowania olejów i smarów silnikowych, hydraulicznych, technicznych, ani innych przemysłowych.

 

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do włączenia się do segregacji olejów i tłuszczów jadalnych.

Segregacja oleju