Aktualności z Pisarzowic - Sołectwo Pisarzowice

Przejdź do treści

Menu główne:

SPOTKANIE Z GWIAZDĄ
Członkinie KGW Pisarzowice, członkowie Z.R.”Pisarzowianki” oraz mieszkańcy Pisarzowic zrobili sobie piękny prezent mikołajkowy. Wybrali się bowiem na koncert znakomitej piosenkarki z listy śląskich przebojów pani Teresy Werner.
W dniu 02grudnia autobus z fankami i fanami Pani Teresy wybrał się do Centrum Kultury do Żywca.
Podczas koncertu przewodnicząca wraz z młodzieżą z Zespołu Regionalnego „Pisarzowianki”, wręczyli pani Teresie suweniry promujące naszą wieś oraz piękny kosz z kwiatami, wykonany przez kwiaciarnię J.K.Kobielus.. Sprawili jej tym ogromną przyjemność.
Koncert dla wszystkich uczestników był wielkim przeżyciem. Cała sala Centrum Kultury wspólnie z artystką śpiewała jej utwory.

Galeria zdjęć

Przegląd Pieśni Patriotycznej

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przeprowadził w dniu 20 listopada br. parafialny etap XVIII Przeglądu Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek organizowany przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej, Diecezji Bielsko-Żywieckiej. W przeglądzie brało udział 186 dzieci z przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum w Pisarzowicach. 

Galeria zdjęć
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W PISARZOWICACH

Boże , Rządco i Panie narodów,
z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,
a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej,
błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna,
chwałę przynosiła Imieniowi Twemu
a syny swe wiodła ku szczęśliwości.

Wszechmogący wieczny Boże,
spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom
i najmilszej Matce Ojczyźnie naszej,
byśmy jej ludowi Twemu,
swoich pożytków zapomniawszy,
mogli służyć uczciwie.

Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje,
rządy kraju naszego sprawujące,
by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym
mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.


Fotogaleria

Wszystkich Świętych
„Ludzie żyją tak długo jak długo inni pielęgnują pamięć o nich myśląc i kochając”.
Patrząc na pielęgnowane groby naszych bliskich zmarłych, na zapalane znicze na grobach znajomych, a przede wszystkim na modlitwę podczas uroczystej Mszy św. odprawionej na naszym cmentarzu za swoich bliskich zmarłych, przyjaciół, a także bohaterów narodowych, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny, oraz liczne wypominki za zmarłych można być pewnym, że nasi bliscy zmarli żyją. Wprawdzie innym życiem niż my, ale za to są bliżej Boga. Żyją z nim. My Polacy mamy od wieków trwającą tradycję kultu świętych i modlitwy za zmarłych, za ich zbawienie. To Święto na 1 listopada wyznaczył papież Grzegorz IV w 837 roku. Jest to dla nas katolików czas zadumy i refleksji nad przemijaniem.


Galeria zdjęć

„Rolnik siał, Pan Bóg dał kęs chleba, Bogu podziękować trzeba”
I właśnie za ten dar chleba dziękowano Panu Bogu w Pisarzowicach podczas uroczystej Mszy św. dożynkowej w niedzielę 17 września. Nasze uroczystości mają może trochę inny przebieg niż w innych miejscowościach. Wychodzimy z prostego założenia, że najwłaściwszą postawą człowieka korzystającego z dobrodziejstw tego świata i dobrze przeżywającego swoje życie jest postawa dziękczynienia za otrzymane dobro i przyjęcie odpowiedzialności za życie swoje i innych. Dlatego też ten symboliczny bochen chleba ofiarujemy tylko i wyłącznie Panu Bogu. Trzeba wiele się nauczyć i nabrać doświadczenia, żeby panować nad stworzonym światem, nad własnym życiem oraz aby panować nad tym co budujemy, jak organizujemy nasze życie i usprawniamy życie społeczne.

Galeria zdjęć
Jeżeli możesz udzielić informacji o osobach pokazanych na zdjęciu archiwalnym prosimy o kontakt z KGW Pisarzowice.
(Zdjęcie z kursu szycia i haftu)
Okres podziękowań za tegoroczne plony.
Członkowie Zespołu Regionalnego „Pisarzowianki” w tym roku mają obfity czas, uczestnictwa w dożynkach. W sierpniu uczestniczyli w dożynkach w Malcu, natomiast 3. września brali udział w dożynkach Gminnych w Kozach na zaproszenie organizatorów.
Co prawda pogoda był bardzo kapryśna i uniemożliwiła zabawę w przepięknym parku przy Pałacu Czeczów, ale nie zrażeni aurą członkowie zespołu dali show na koziańskiej scenie. Następnie członkowie uczestniczyli we wspaniałej biesiadzie na sali GOK-u w Kozach, którą poprowadził nasz akompaniator p.Stanisław Olearczyk i trwała zaplanowana dalsza część artystyczna.

Galeria

Wizyta w Malcu
Dnia 13 sierpnia 2017r. członkowie Zespołu Regionalnego ”Pisarzowianki” wraz z sołtysem zostali zaproszeni przez Koło Gospodyń Wiejskich i Radę Sołecką w Malcu na dożynki sołeckie do Malca. Była to w pewnym sensie rewizyta, ponieważ Zespół Śpiewaczy z Malca gościł w Pisarzowicach na „Pisarzowskich Sobótkach”.

Galeria

26 Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę.
„Jasna Góra jest sanktuarium narodu.
Trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca,
aby czuć, jak bije serce narodu w Sercu Matki”
Święty Jan Paweł II-1979r.Częstochowa
Hasłem tegorocznej 26 Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej są słowa Papieża Franciszka wypowiedziane rok temu na ŚDM w Krakowie; Wstań z kanapy! Chodź z nami.
6 sierpnia w święto Przemienienia Pańskiego z Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej z Hałcnowa na szlak pątniczy do Częstochowy wyruszyło pod przewodnictwem nowego głównego przewodnika ks. Damiana Korycińskiego 1072 pielgrzymów.

Galeria

Powitanie Przemka.
31 lipca 2017 r. (poniedziałek) - ta data z całą pewnością utkwi w pamięci mieszkańcom Pisarzowic. Po raz pierwszy w swojej długoletniej historii mieliśmy okazję na żywo podziwiać wyścig kolarski Tour de Pologne 2017. III etap tego wyścigu z Jaworzna do Szczyrku przebiegał właśnie przez naszą piękną miejscowość.

Galeria
KGW Pisarzowice w finale regionalnego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”
W słoneczną niedzielę, 30 lipca, panie KGW z Pisarzowic uczestniczyły w finale regionalnego Konkursu ”Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Konkurs ten miał za zadanie wyłonić najlepszy produkt żywnościowy oraz najlepsze danie i potrawę regionalną. Przyznano wiele nagród równorzędnych i wyróżnień, a trzy produkty i dwa zestawy gastronomiczne otrzymały nominację do Wielkiego Finału Konkursu na Targach „Smaki Regionów” w Poznaniu- „Perła 2017”.

Galeria zdjęć
Wycieczka do Wilna
Na tę wycieczkę wielu z nas czekało bardzo długo. I w końcu udało się!
,,Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie”(…)
W dniach 15 – 18 czerwca pracownicy Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach, nauczyciele emeryci i osoby zaprzyjaźnione, udali się na wycieczkę do Wilna.

Galeria zdjęć (foto: R.Prochowski)

27 edycja festiwalu dychových hudieb w Hornej Súčy.
25 czerwca 2017r odbyła się 27 edycja festiwalu dychových hudieb „ Okolo Súče” .
Udział w festiwalu brali :
DH Komoranka - Horná Súča
DH Vozokanka - Veľké Vozokany
HS Mladik - Horná Súča
ZR „Pisarzowianki” – Pisarzowice
DH Gloria – Czechy
DH Chabovienka - Horná Súča
Mażoretki NEMEZIS
Jak co roku na festiwal zapraszani są goście z Pisarzowic.

Galeria zdjęć

PROCESJA BOŻEGO CIAŁA ULICAMI PISARZOWIC
Boże Ciało to takie wyjątkowe święto. Zwykle chodzimy do kościołów i sanktuariów z cudownymi obrazami, do miejsc naznaczonych szczególną łaską. Do relikwii świętych. A w tym dniu wychodzimy z Najświętszym Sakramentem. Wychodzimy nie wokół kościoła, a na ulice, między domy. W Pisarzowicach idziemy ulicą Bielską, gdzie usytuowany jest pierwszy ołtarz, ulicą Pańską, gdzie jest drugi ołtarz, ulicą Św. Floriana, gdzie znajduje się trzeci ołtarz i ulicą Św. Marcina, gdzie usytuowany jest ołtarz czwarty.
Łączna trasa to około 2,5 kilometra.


Galeria zdjęć
Zespoły Regionalne z naszej Gminy w Makowie Podhalańskim
W dniach od 09 do 11czerwca 2017r. Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej ,Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Starosta Powiatu Suskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Makowie oraz Burmistrz Makowa Podhalańskiego zaprosili na VII Małopolskie Dni Jana Pawła II oraz na XI Przegląd Zespołów Regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich „Regionalne Spotkane z Tradycją”.
Zaproszenie z naszej Gminy przyjęły zespoły i tak; 10 czerwca na Estradzie Makowianka zaprezentowały się Z.R.”Dankowianie” i Z.R.”Pisarzowianka”, natomiast w drugim dniu wystąpiły Z.R.„Zasolanie” i Z.R.”Echo”.


Galeria zdjęć
„Wilamowskie Śmiergusty”
Wspaniała impreza środowiskowa „Wilamowskie Śmiergusty 2017” jest już za nami.
Działanie realizowane było w ramach projektu „Popularyzacja polityki pomocy imigrantom przez UE- partnerska kampania antyrasistowska i antyksenofobiczna”.
W słoneczną sobotę i trochę deszczową niedzielę 03 i 04 czerwca 2017roku, dzięki zaproszeniu Burmistrza Wilamowic oraz Dyrektora MGOK w Wilamowicach wszyscy mieszkańcy Gminy Wilamowice jak i mieszkańcy sąsiednich Gmin mogli uczestniczyć w tej wspaniałej imprezie plenerowej.


Galeria zdjęć

WSPÓŁPRACA
Dnia 13 maja gościliśmy W Pisarzowicach pielgrzymów z Trzemeśni koło Myślenic. Grupa ta to członkowie chóru z parafii św. Klemensa wraz z rodzinami. W parafii tej w latach 1983-1988 nasz proboszcz ksiądz Janusz Gacek był wikariuszem. I stąd te znajomości i sympatie.
Grupa 50 osobowa przyjechała na uroczystości Fatimskie do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku na tzw. Górce ,a w godzinach południowych na zaproszenie ks. proboszcza Janusza Gacka odwiedziła naszą miejscowość. Zwiedzali nasz kościół i tereny przyległe ,a także Szkółkę Krzewów Ozdobnych Państwa Pudełek. O tej porze roku na terenie ogrodnictwa rozkwitają tęczą swoich barw azalie, różaneczniki oraz inne przepiękne kwiaty.
Na prośbę księdza Janusza poczęstunkiem gości zajęły się panie z KGW, a salę udostępnili nasi strażacy.
Z pewnością wizyta ta pozostanie w pamięci zarówno pielgrzymów jak i naszej.

Przewodnicząca KGW Cecylia Puzoń

Galeria zdjęć

W służbie Bogu i ludziom.
To członkowie Ochotniczej straży Pożarnej. Bogu służą uczestnicząc aktywnie we wszystkich uroczystościach parafialnych, natomiast ludziom pomagają w różnych trudnych sytuacjach: pożar, powódź, wypadek czy też inne zdarzenia losowe.
Patronem strażaków jest św.Florian. W dniu 04 maja prawdopodobnie jest to data śmierci św.Floriana wszyscy strażacy obchodzą swoje święto. Druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pisarzowicach świętowali w sobotę 6 maja.

Galeria

WIZYTA PAŃ Z KGW 
W PRZEDSZKOLU

Dyrekcja przedszkola w Pisarzowicach oraz wychowawczynie zaprosiły panie z KGW do siebie, aby przybliżyć dzieciom wszystkich grup tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi i zwyczaje panujące wówczas w Pisarzowicach. W dniu 26 kwietnia pani Stanisława Dudek i Cecylia Puzoń ubrane w stroje regionalne odwiedziły wszystkie grupy przedszkolne.

Galeria zdjęć

MIESZKAŃCY NASZEJ GMINY W WARSZAWIE
Z okazji Światowego Dnia Poezji przypadającego w dniu 21 marca, w tym roku jest ogłoszony rok Josepha Conrada Korzeniowskiego wielkiego Polaka patrioty i literata zmarłego na Kresach Wschodnich w 1924 r. Stowarzyszenie Autorów Polskich O/Bielsko – Biała z siedzibą w Pisarzowicach z Prezesem Wacławem Morawskim, udając się na zaproszenie zaprzyjaźnionego SAP O/Żyrardów miało okazję do promowania swojej twórczości poetyckiej i artystycznej w Warszawie. Pod tym kątem SAP O/Bielsko-B. z siedzibą w Pisarzowicach dzięki pomocy pana burmistrza zorganizowało wyjazd celem promocji twórców do stolicy.


Zdjęcia
  UCHWAŁA ZEBRANIA WIEJSKIEGO W PISARZOWICACH z dnia 23.04.2017r
 
 
Komisja Uchwał i Wniosków w składzie :
Andrzej Czekaj
Zdzisław Jędrzejko
Konrad Kobielus
Po wysłuchaniu sprawozdań, głosów w dyskusji, informacji przekazywanych przez mieszkańców oraz po zapoznaniu się z ustaleniami z narad odbytych przez radę Sołecką proponuje do realizacji n/w tematy :
 1.     Generalny remont Domu Kultury zgodnie z projektem z maja 2012 roku i jego kompleksowe wyposażenie w stosowny sprzęt.
2.     Kontynuacja w Pisarzowicach budowy kanalizacji sanitarnej w miejscach gdzie jest to możliwe.
3.     Przebudowa mostu koło spółdzielni i budowa chodnika od pawilonu handlowego „Biedronka” aż do połączenia z ulicą św.Floriana .
4.     Na bazie opracowanej już i skonsultowanej z młodzieżą koncepcji opracować dokumentację na zagospodarowanie terenu pomiędzy szkołą a boiskiem sportowym na której powinno się znaleźć:
- oczekiwany przez młodzież skatepark i streetworkout
- boisko do mini koszykówki
- boisko do siatkówki plażowej
- kort tenisowy
- minigolf
- parking wzdłuż ulicy Sportowej celem rozładowania natłoku samochodów w   centrum Pisarzowic, a szczególnie w okresie dowożenia lub odbierania dzieci ze szkoły.
Realizacja tego całego projektu może być rozłożona w latach. A końcowy efekt to pięknie zagospodarowany teren kulturalno – rekreacyjny, którego mieszkańcy Pisarzowic  oczekują.
5.     Powiększenie ilości miejsc w Przedszkolu  wykorzystując istniejące możliwości.
6.     Zakończenie tematu związanego z kompleksowym remontem Domu Nauczyciela.
7.     Położenie nowych nakładek asfaltowych na ulicach : Dolinowa i Polna. W porozumieniu z miastem Bielsko Biała na ulicach Do Lasu i Taterniczej, a w porozumieniu z gminą Bestwina na ulicy Czernichowskiej od Taterniczej do Pisarzowskiej.
8.     Przebudowa chodnika na cmentarzu za pomnikiem poległych, oraz doprowadzenie  do odkupienia od parafii gruntów dla powiększenia w przyszłości cmentarza .
9.     Sukcesywna konserwacja kapliczek i krzyży przydrożnych.
10. Ciągłe remonty sygnalizowanych przez mieszkańców ulic gminnych oraz ich odwodnień, a także budowa nowych punktów świetlnych sygnalizowanych przez mieszkańców  przy czym w pierwszej kolejności zabudować brakujące lampy na ulicy Bielskiej a dalej tam gdzie  stoją już słupy wyposażone w możliwość powieszenia lampy.  Stosowne wykazy zostały już skierowane do Działu Gospodarczego Gminy Wilamowice.
11. Naprawa nawierzchni kładki nad rzeką obok starej plebanii (liczne ubytki betonu) oraz z  obu stron pobocza mostu przy przedszkolu.
12. Utworzenie ścieżki spacerowo – rowerowej wzdłuż ulicy Krzemieniowe Pola.
13. Odmalowanie  elewacji Ośrodka Zdrowia po wybudowaniu w tym rejonie nowego parkingu.
14. Przywrócenie monitoringu w centrum oraz telefonu w pomieszczeniach biurowych Rady Sołeckiej
15. Opracowanie dokumentacji na budowę chodnika od wiaty Harszówki 3 w kierunku Kęt oraz  wzdłuż Szkolnej od ronda w stronę Kóz i od Krakowskiej w stronę Krzemienia.
16. Wyłożyć korytkami lub płytami rów wzdłuż ulicy Szkolnej na odcinku od ronda do ulicy Olszyna.
17. Podjąć działania celem powołania Gminnej rady Seniorów.
18. Czynić staraniami zamontowanie na stałe urządzenia sygnalizującego prędkość lub innego urządzenia spowalniającego prędkość.
19. Poprawić nawierzchnię mostu obok przedszkola

Galeria zdjęć
NIEDZIELA PALMOWA
….do świątyń gronem wszystkim
idą młodzi, idą starzy
różdżkę wierzby z młodym listkiem
niosą święcić do ołtarzy…..
Niedziela Palmowa to Dzień, który w kościołach na całym świecie wierni obchodzą w sposób szczególny. Upamiętnia on tryumfalny wjazd Jezusa na osiołku do Jerozolimy. Niedziela ta jest jednocześnie zapowiedzią męki , śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Procesje wiernych tworzą barwne korowody.
Odbywają się też Konkursy zwłaszcza w naszym kraju na Palmę Wielkanocną, by rodzinna tradycja, która jest najważniejszym i najcenniejszym dobrem jakie możemy przekazać następnym pokoleniom nie upadła.

Galeria zdjęć
Gratulacje!
Uczennice naszego Gimnazjum Martyna i Natalia Obracaj wzięły udział w konkursie organizowanym przez II Liceum im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej „Kobiety zwyczajne i niezwyczajne w historii XX wiecznej Polski”. Tegoroczny konkurs poświęcony był kobietom teatru, dziewczyny wzięły udział w kategorii „Zrób kostium teatralny”. Martynka przygotowała strój Julii z dramatu Szekspira, który zdobył I miejsce. Natalka wykonała strój Kopciuszka zajęła III miejsce. Obu dziewczynom gratulujemy.
Agnieszka Kania

Tak, pomagam – podziękowanie
W dniach 24 i 25 marca w sklepie Paulinka w Pisarzowicach, Szkolne Koło Caritas przy Gimnazjum im. Jana Pawła II przeprowadziła zbiórkę żywności dla potrzebujących. Zebraliśmy około 600 kg produktów, z których przygotowaliśmy 21 paczek dla potrzebujących mieszkańców naszej miejscowości na Święta Wielkanocne.
Bardzo chcieliśmy podziękować wolontariuszom, uczniom, nauczycielom, pracownikom naszego Gimnazjum za udział w akcji. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że każda akcja nie miała by sensu gdyby nie Wy mieszkańcy Pisarzowic i Wasza hojność. Dzięki Wam koszyk w Paulince ciągle się zapełniał, po raz kolejny pokazaliście naszej młodzieży swoje dobre serce, ofiarność przez chęć dzielenia się z innymi, za co z całego serca dziękujemy. Dziękujemy również kierownictwu i pracownikom sklepu Paulinka za współpracę i życzliwość. Pamiętajmy: dobro powraca.
Opiekunowie SKC A. Kania i J. Przybylska-Pal
PS
Tak, dobro zawsze powraca. Tego możecie być pewni. Patron naszego Gimnazjum Św. Jan Paweł II zawsze Was będzie wspierał w czynieniu dobra.
I nie tylko w takich sytuacjach. Ja w imieniu Rady Sołeckiej bardzo serdecznie Wam dziękuję za ten piękny dar serca, który sprawił wiele radości rodzinom, które otrzymały od Was paczki świąteczne. Ale zapewne cieszą się również mieszkańcy Pisarzowic z faktu, że wśród nas żyją młodzi ludzie, którzy lubią pomagać innym i czynią to bezinteresownie. Nie sposób w tym miejscu pominąć milczeniem nauczycieli i pracowników Gimnazjum, którzy pełnili swoje dyżury wspólnie z młodzieżą. Dla wszystkich słowa uznania i podziękowania.

Sołtys Pisarzowic
Stanisław Peszel
Zdjęcia
DROGA KRZYŻOWA ULICAMI PISARZOWIC
Droga krzyżowa to nabożeństwo w kościele katolickim podczas którego rozważamy ostatni etap życia Pana Jezusa od osądzenia po śmierć na krzyżu. Dla chrześcijan jest również podstawą do rozważań dotyczących między innymi osobistego życia i powołania do świętości, tego czym jest prawda, miłość itp.
W podniosłej atmosferze zbliżających się Świąt Wielkanocnych mieszkańcy Pisarzowic, podobnie jak w latach poprzednich w piątkowy wieczór 7 kwietnia uczestniczyli wspólnie w nabożeństwie , które rozpoczęło się pierwszą stacją przy kościele parafialnym, a zakończyło przed remizą OSP. Do poszczególnych stacji, Krzyż na swoich ramionach nieśli strażacy z miejscowej OSP, a obok szła młodzież z OSP z zapalonymi pochodniami. Wszystko to, stwarzało odpowiedni klimat do osobistych przeżyć podczas uroczystości. Należy dodać, że strażacy nie tylko nieśli krzyż i zapalone pochodnie, ale także czuwali nad porządkiem oraz kierowali ruchem.
Po wprowadzeniu przez księży Adama i Piotra , rozważania przygotowane przez panią Dyrektor Przedszkola przy poszczególnych stacjach czytali przedstawiciele:
Stacja I - Radia Maria
Stacja II - Koła Gospodyń Wiejskich
Stacja III - Akcji Katolickiej
Stacja IV - Młodzieży ze Szkoły Podstawowej
Stacja V - UKS „Sokół”
Stacja VI - Nauczycieli
Stacja VII - Nauczycieli
Stacja VIII - Szkolnego Koła Wolontariatu
Stacja IX - Służby Zdrowia
Stacja X - OSP
Stacja XI - LKS „Pionier”
Stacja XII - KGW – Zespołu Regionalnego „Pisarzowianki”
Stacja XIII - Rady Sołeckiej
Stacja XIV - Ksiądz Proboszcz
Wspólna modlitwa pozwoliła mieszkańcom na chwilę refleksji nad wagą rozpoczynającego się właśnie Wielkiego Tygodnia, a atmosfera zadumy pomogła w duchowym przygotowaniu się do świąt.

Sołtys Pisarzowic
Stanisław Peszel
Galeria zdjęć
Międzynarodowy Dzień Kobiet w Pisarzowicach

„Raz do roku jest taki dzień
Który przemija jak piękny sen
Wszystkie kobiety, panie i matki
W tym dniu dostają pachnące kwiatki”

Święto to, które odbyło się 11 marca w Sali Domu Kultury było okazją do podziękowania i złożenia życzeń zebranym na spotkaniu paniom. Spotkanie to wpisane jest od szeregu lat w tradycję Koła Gospodyń Wiejskich i jest dniem szczególnym dla naszych pań. Zawsze jest odświętnie ,kolorowo i wesoło.
11 marca nie zabrakło członkiń Koła oraz dostojnych gości.


Galeria zdjęć
Regulamin konkursu

Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu 
w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pisarzowicach
Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie.
Wolontariusz to ochotnik pracujący na zasadzie wolontariatu.
Szkolne Koło Wolontariatu działa w naszej szkole od 2012 roku. Przez ten czas udało nam się zorganizować i przeprowadzić na terenie szkoły wiele akcji i kiermaszy o charakterze charytatywnym. Współpracujemy z Fundacją Krzyż Dziecka oraz Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Zdjęcia

Kacper pomaga
Uczeń klasy IIa Kacper Bogusch z Gimnazjum im. Jana Pawła II w miesiącu grudniu zorganizował zbiórkę dla psów i kotów z Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Reksio” w Bielsku-Białej.
Gimnazjaliści przynosili przeróżne przedmioty dla podopiecznych schroniska, takie jak zabawki, smycze, miski, koce i wiele innych. W zebranych rzeczach znalazła się również karma zarówno dla kotów, jak i dla psów.

Zdjęcia
,,Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę.”
                                                                     (Święty Augustyn)

Nasza młodzież miała okazję otworzyć taką książkę i…
W dniach 11.-17.12.2016. grupa dwudziestu jeden uczniów ze szkół gimnazjalnych naszej gminy wraz z opiekunami uczestniczyła w niecodziennym przedsięwzięciu, tj. wyjeździe do Kisújszállás na Węgrzech w ramach projektu Erasmus+.
Po przyjeździe uczniowie wypełnili ankiety dotyczące wymiany międzynarodowej. Już pierwszego dnia pobytu czekało na nich wiele atrakcji. Onieśmielenie nie trwało długo, ponieważ organizatorzy zadbali o familijną atmosferę. Wszyscy zostali ciepło przywitani przez burmistrza Kisújszállás, który przedstawił krótką prezentację o mieście.

Galeria zdjęć

OGŁOSZENIE
Informuje się zainteresowanych, że w dniu 23 luty 2017r w Ośrodku Zdrowia w Wilamowicach
FIRMA OKO-LUX z Warszawy przeprowadzi badania wzroku.
Badania odbędą się w godzinach od 8.00 do 10.00.
1. Badanie podstawowe w kierunku ostrości wzroku i choroby zaćmy – płatne 5 zł
2. Badanie w kierunku choroby jaskry – płatne 10 zł
Zapisy prowadzi rejestracja w Ośrodku Zdrowia w Wilamowicach telefon 33 8457123

Zakończenie okresu świątecznego.

….Cicha noc kolędy kończyć czas
Cicha noc niech radość gości w nas
Boże mój w opiece lud swój miej
I dobroć swą w te serca wlej (…)

Czas Bożego Narodzenia dla wszystkich bez względu na wiek jest wyjątkowy. W tym okresie z pewnością dla każdego jest szczególny i to nie tylko ze względu na tradycję, pachnące udekorowane choinki, prezenty, blask iskrzących lampek jak i całą atmosferę jaka nam wówczas towarzyszy. Można też szczerze przyznać, że w tym okresie panuje wśród nas nadzieja, miłość, czas przebaczania jak i pogłębienie wiary.

Galeria zdjęć

JUBILEUSZE
W sobotę 21 stycznia 2017r świętowali swoje jubileusze 50-cio i 60-cio lecie pary małżeńskie z terenu Gminy Wilamowice. Wśród dostojnych jubilatów były pary z Pisarzowic.
12 par świętowało jubileusz 50-cio lecia, a 2 pary jubileusz 60-cio lecia. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele w Wilamowicach. Mszę św. koncelebrowali kapłani z poszczególnych miejscowości. Kazanie wygłosił ksiądz proboszcz z Dankowic Józef Jakubiec, który na przykładach w pięknych słowach komentował słowa przyrzeczeń małżeńskich szczególnie „oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci” . Oprócz dostojnych jubilatów we mszy św. uczestniczyli przedstawiciele gminnych władz samorządowych, sołtysi oraz członkowie rodzin jubilatów. 


Galeria zdjęć
Zespoły z Gminy Wilamowice prezentowały się na VIII Regionalnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych KGW.

W słoneczną ,lekko mroźną niedzielę 22 stycznia, w Domu Kultury w Kętach w Sali kinowej rozbrzmiewał śpiew kolęd i pastorałek.
Był to VIII Regionalny Przegląd Zespołów Kolędniczych Kół Gospodyń Wiejskich. Organizatorami byli: Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, Gminna Rada KGW w Kętach, Gmina Kęty oraz Dom Kultury w Kętach.
Patronat honorowy objął; Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar. Patronat medialny objęły: Kwartalnik Moja Wieś, portal internetowy MojeKGW.pl, Kęczanin, InfoKęty.pl., Gazeta i Portal internetowy Mam Newsa.pl
Przegląd ten składał się z dwóch części.

Galeria zdjęć

XVII Festiwal Kolęd i Pastorałek w Bystrej Krakowskiej z udziałem Z.R.”Pisarzowianki”
Śpiew kolęd i pastorałek rozbrzmiewał od 06 stycznia do 20 stycznia 2017r. w różnych miejscowościach. Koncerty odbywały się w Mazańcowicach, Bystrej Krakowskiej, Kozach-Gajach, Skoczowie, Zebrzydowicach i Bielsku-Białej.
Honorowy patronat nad Festiwalem przyjął Starosta bielski Andrzej Płonka. Organizatorami był; Polski Związek Chórów i Orkiestr oddz. w Bielsku-Białej, Starostwo Powiatowe i Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy, natomiast współorganizatorami w Bystrej Krakowskiej był; Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej i Parafia Najświętszej Krwi Jezusa Chrystusa w Bystrej.

Galeria zdjęć
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
UWAGA GRYPA PTAKÓW !!!!
W związku z wystąpieniem w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 Powiatowy lekarz Weterynarii w Bielsku – Białej informuje, że z dniem 27 grudnia 2016r zostały wprowadzone restrykcje dotyczące utrzymania drobiu, nałożone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016r w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.


UWAGA !
Kartę zgłoszenia utrzymywania drobiu można pobrać w centrum Pisarzowic - sklep pani Ireny Szypuła.
Noworoczne Spotkanie w Pisarzowicach

„Gałązki szronu w oknach już srebrzą się,
A głosy dzwonów niosą znów radosną pieśń
Już wiatr przybłęda w zaspie gdzieś cicho śpi.
A gość – Kolęda przychodzi tuż pod nasze drzwi.” (…)
Z.Stawecki

6 stycznia Święto Objawienia Pańskiego, albo Święto Trzech Króli.
W różnych rejonach naszego globu w tym dniu odbywały się Orszaki Trzech Króli, pod franciszkańskim pozdrowieniem „Pokój i Dobro”.
W naszej miejscowości tradycyjnie od paru lat, w tym dniu spotykają się członkowie Rady Sołeckiej na czele z sołtysem Stanisławem Peszelem z przedstawicielami władz samorządowych, placówek oświatowych, kulturalnych, organizacji społecznych działających w Pisarzowicach.

Galeria
Sukces naszego mieszkańca.
Tym wyróżnionym jest pan Wacław Morawski, którego hobby to poezja, filmy i zdjęcia. Pan Wacław od 1984 roku współtworzył Bielską Grupę Poetycką „Renesans” – formację twórczą skupiającą poetów, grafików, fotografów i filmowców. Autor tomików „Poezja ruin” i „Wiatrem smagane”. W 2005 roku prezentował swoje utwory na Opolszczyźnie i brał udział w nagraniach literatów dla radia Opole. Autor wystaw fotograficznych „Cztery pory roku”, „Kwiaty i ptaki”, „Zima – wiosna”, „Z perspektywy żabiego oka”. W 2014 wydał swoje wspomnienia „Geometria czasu” wzbogacone poezją i fotografią. Od wielu lat sympatyk Klubu Literackiego „Nadolzie” z Cieszyna. 

Galeria zdjęć
STRATEGIA ROZWOJU PISARZOWIC NA LATA 2016 – 2025

Wernisaż robótek ręcznych- „Dzierganie wśród książek” –wystawa zorganizowana przez GBP w Kozach
Koleżanka Irena Mleczko ,członkini Zarządu Koła Gospodyń Wiejskich w Pisarzowicach ,dnia 12 grudnia (poniedziałek) wystawiała w Galerii Pałacu Czeczów w Kozach swoje prace hafciarskie, papierową wiklinę oraz cudeńka wykonane metodą- karczoch.

Galeria zdjęć

KGW Pisarzowice i Zasolanie na sesji świątecznej w sejmiku woj.śląskiego
Obrady XXXI Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, 19 grudnia były bardzo owocne, a w szczególności bardzo świąteczne-bożonarodzeniowo.
Przed sesją odbyło się przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju przez harcerzy i harcerki z Komendy Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego.W tym roku hasłem przewodnim akcji jest; ”Odważnie twórzmy pokój.” Ten symbol miłości i pokoju harcerze wręczyli władzom samorządowym, radnym, służbom mundurowym oraz duchownym; biskupowi diecezji katowickiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Marianowi Niemcowi i biskupowi pomocniczemu archidiecezji katowickiej Markowi Szkudle.

Galeria
Wycieczka do Pragi na targi Bożonarodzeniowe
Praga jedno z najpiękniejszych miast Europy. Tym, którzy nazywają ją „Matką miast”, należy przyznać rację.
Miasto magiczne, obdarzone wieloma przydomkami, przyciąga turystów z całego świata, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Przyciągnęło także i nas .
Zarząd KGW w Pisarzowicach zorganizował nie tylko swoim członkiniom wyjazd do Pragi na Targi Bożonarodzeniowe dnia 10 grudnia.


Galeria zdjęć

Koncerty chórów
Z bardzo ciekawą propozycją wyszli Burmistrz Wilamowic i Dyrektor MGOK Wilamowice. Zorganizowali mianowicie spotkanie chórów z miast partnerskich. I tak przyjechali do Wilamowic : chór węgierski „FÖNIX” z Kisùjszállás, chór czeski „ROZMAR” z Dolnego Benešova, chór słowacki „CORDIS JESU” z Rajeckich Teplic. Gminę Wilamowice reprezentował chór z parafii Pisarzowice, dyrygowany przez pana Arkadiusza Nycza.

Galeria zdjęć
Impreza Andrzejkowa w Domu Kultury w Starym Bielsku 
z udziałem Z.R.”Pisarzowianki”

Od szeregu już lat, na zaproszenie kierownika Domu Kultury pana Piotra Szczutowskiego oraz Rady Osiedla w Starym Bielsku członkowie Z.R. ”Pisarzowianki” spędzają Noc Andrzejkową wspólnie z mieszkańcami i gośćmi. W tym roku Zespół występował z młodzieżą ,która to na stałe jest w naszym zespole.

Galeria

XVII Przegląd Pieśni Patriotycznej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach
W dniu 18 listopada b.r. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przeprowadził XVII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek. W Przeglądzie brało udział 280 dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Pisarzowicach.
Do przeglądu zgłosiły się następujące grupy:
1. Przedszkole 6 grup - IV i V integracyjna , VI, VII, VIII i IX.
2. Szkoła Podstawowa - klasy II a, II c, II d II e, III a, III b, III d oraz grupa i soliści z klasy V a, VI a, VI b.
Prezentacje zgłoszonych do Przeglądu Pieśni wykonano na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach. Oceny prezentowanych utworów dokonała komisja w następującym składzie: Panie Barbara Więzik, Anna Marek i Dorota Nikiel.  W poszczególnych grupach wiekowych komisja przyznała pierwsze miejsca:
IV grupie integracyjnej z Przedszkola, w Szkole Podstawowej pierwsze miejsce zdobyły ex aequo klasa III b i III c (w grupie wiekowej I-III ),  oraz uczennica klasy VI b Mariola Czulak( w grupie wiekowej IV-VI).
Zdobywcy pierwszych miejsc będą mogli uczestniczyć w następnym etapie Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Na zakończenie wszyscy wykonawcy otrzymali słodki upominek ufundowany przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.
Organizatorzy POAK serdecznie dziękują Nauczycielom i Wychowawcom za przygotowanie dzieci do Przeglądu Pieśni Patriotycznej, dzięki czemu kształtują poczucie tożsamości narodowej.

POAK w Pisarzowicach
Galeria zdjęć
KONSEKWENCJA W DZIAŁANIU POPŁACA
Miło nam poinformować, że nasza strona internetowa zajęła II miejsce w konkursie „Piękna wieś woj. śląskiego 2016” w kategorii najlepsza strona internetowa sołectwa, organizowanym przez Zarząd Województwa Śląskiego. Pisarzowice jako jedyne sołectwo w gminie już od wielu lat posiadają swoją stronę internetową. Poprzednia jednak nie spełniała naszych oczekiwań.
Szukaliśmy więc innych, lepszych, bardziej komunikatywnych rozwiązań i udało nam się. Przecież Internet jest obecnie największym źródłem informacji dostępnych prawie każdemu przeciętnemu mieszkańcowi naszej planety. I ten fakt jest niepodważalnym argumentem przemawiającym za tym, aby posiadać własną stronę internetową.

Galeria
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2016 r.
Wyjątkowo uroczyście i patriotycznie obchodzono Święto Niepodległości w Pisarzowicach. Zbiegło się ono bowiem z uroczystościami parafialnymi, a mianowicie z odpustem ku czci głównego patrona naszej parafii św. Marcina. Mszę św. odpustową oraz mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił obchodzący jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. Eugeniusz Stopka w koncelebrze z naszym proboszczem ks. Januszem Gackiem oraz ks. Eugeniuszem Górą, który wygłosił kazanie. 

Galeria
Promocja kultury i tradycji Pisarzowic.
Promocja kultury i tradycji Pisarzowic – zatacza coraz szerszy krąg.
Strój ludowy to jeden z najpiękniejszych elementów kultury wsi, to ubiór wyrażający tożsamość, zazwyczaj odnosi się do regionu geograficznego lub okresu w historii, ale może także dotyczyć statusu socjalnego, małżeńskiego czy religijnego.
Strój pojawia się w dwóch formach; codziennej i odświętnej.

Galeria

MIŁOŚĆ MOŻE DOTRZEĆ AŻ NA TAMTEN ŚWIAT.
Ludzie żyją tak długo,
jak długo inni pielęgnują pamięć o nich myśląc i kochając.

Galeria

Jesienne „ duszonki” Z.R.”Pisarzowianki”

(…) usiądź razem ze mną, spróbuj mego wina
z czereśni, wiśni, resztek lata
choć jesień się zaczyna
tyle tej jesieni jeszcze jest przed nami
zdążysz wrócić do domu
nim noc zawita nad drogami (…)
                                              A.Koczewski

Przyszła pora na wspaniałe jesienne danie, a to danie to oczywiście „duszonki z ogniska”, które to członkowie Z.R.”Pisarzowianki” robią tradycyjnie od szeregu lat u państwa Ilony i Stanisława Pudełko w Fest Parku. Spotkanie to ma charakter integracyjny ,ponieważ spotkają się ludzie promujący kulturę i tradycje.
W tym roku zaszczycili nas swoją obecnością wspaniali goście, a to wicestarosta Grzegorz Szatyński, Burmistrz Wilamowic Marian Trela z żoną Barbarą, sołtys naszej miejscowości pan Stanisław Peszel z żoną Krystyną ,sponsor Leszek Kubiczek z żoną Barbarą, byłe członkinie zespołu, panie z zarządu KGW, oraz gospodarze Fest Parku państwo Ilona i Stanisław Pudełko.
Pogoda sprzyjała, więc był to wspaniały czas, który spędziliśmy wspólnie na ogrodowym party przy ognisku, przy wspaniałym zapachu tej jakże aromatycznej potrawy i oczywiście śpiewie przy akompaniamencie niezastąpionego pana Stanisława Olearczyka.

Kier.Z.R.”Pisarzowianki”-C.Puzoń

Galeria zdjęć

Konferencja- Borelioza- cicha epidemia.
14 października br. członkinie KGW Pisarzowice uczestniczyły w Konferencji na temat „Borelioza- cicha epidemia”. Konferencję zorganizowała Fundacja na Rzecz Świadomego Życia, a odbyła się w Grępielni w Bielsku-Białej.
Wykład prowadziła dr.n.med. Maria Bortel – Badura. Warto przybliżyć postać prelegentki. Pani Maria doktor nauk medycznych to specjalista farmakologii klinicznej oraz lekarz chorób wewnętrznych Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Posiada również dyplom Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w zakresie Prawa w ochronie zdrowia.
Pani doktor przedstawiała przebieg i objawy, rozpoznawanie i zdiagnozowanie choroby oraz zapobieganie zakażeniom. Każdy temat podparty był doświadczeniem, przykładem chorych nie tylko w rodzinie ,ale i pacjentach, którzy borykali się lub borykają ze skutkami zakażenia Boreliozą.
W konferencji tej wzięły udział członkinie, a to -Cecylia Puzoń, Małgorzata Kubiczek, Lęśniewska Eugenia, Pudełko Czesława, Markiel Józefa, Mleczko Irena, Żurek Maria, Żaczek Genowefa i Przygoda Halina.

                                                                                                             Cecylia Puzoń

Wyjazd studyjno-konsultacyjny członkiń KGW Gminy Wilamowice
Dnia 6 października 2016 członkinie KGW i przedstawiciele sektora rolno-spożywczego powiatu bielskiego wzięli udział w wyjeździe studyjno-konsultacyjnym pn.: „ Wzmocnienie mechanizmów transferu wiedzy i innowacji dla podmiotów z sektora rolnego w powiecie bielskim – wyjazd studyjno-konsultacyjny do producenta wysokojakościowych miodów pitnych”, do miejscowości Łazisko k/Tomaszowa Mazowieckiego, a konkretnie do producenta wysokojakościowych miodów pitnych –Pasieki Jaros.

Galeria zdjęć
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego